Jaka jest interpretacja wyniku P-ciała anty-Borrelia?

Proszę o interpretację wyniku: P-ciała anty-Borrelia burgdorferi w klasie IgM - 109,0 RU/ml, P-ciała anty-Borrelia burgdorferi klasa IgG - 20,7 RU/ml. Prawdopodobnie nastąpiło ugryzienie kleszcza - na nodze rumień z żółtawym jądrem śr. 2 cm. Po smarowaniu maścią z antybiotykiem rumień zbladł.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!
Wyniki mogą świadczyć o wczesnej postaci boreliozy. Przy rozpoznaniu brak informacji o ukłuciu przez kleszcza nie ma żadnego znaczenia.
Rozpoznanie każdej postaci oprócz rumienia wędrującego wymaga dwuetapowego protokołu diagnostycznego. Pierwszy etap to wykazanie obecności swoistych przeciwciał IgM lub IgG (w zależności od postaci klinicznej) metodą immunoenzymatyczną, natomiast w drugim etapie u chorych z wynikami dodatnimi lub wątpliwymi należy dokonać oznaczenia metodą Western-blot.
Przeciwciała IgM mogą być wykrywane już w 2 tygodniu po zakażeniu, jednak u większości chorych następuje to kilka tygodni później. U chorych z wczesnym stadium boreliozy (rumień wędrujący) wyniki badań serologicznych są często ujemne i rozpoznanie należy postawić na podstawie obrazu klinicznego. Przeciwciała klasy IgM mogą przetrwać przez wiele lat, niezależnie od skuteczności eliminacji zakażenia.
Typowa zmiana w postaci rumienia wędrującego ma formę plamy i szybko powiększa się ujawniając centralne przejaśnienie. O pewnym rozpoznaniu można mówić, gdy zmiana przekroczy średnicę 5 cm i powiększa się w ciągu kilku dni.
Najlepiej skonsultować się w lekarzem obserwując przebieg i ewentualne powiększenie obwodu zmiany.

Pozdrawiam serdecznie!