Jakie guzy w nadnerczu mogą powodować napady nadpotliwości i wzrost ciśnienia i tętna?

Jakie guzy w nadnerczu mogą powodować napady nadpotliwości i wzrost ciśnienia i tętna. Czy łagodny przerost nadnercza bez oznak patologicznych też te same objawy powoduje. Skoki są wysokie. Podwyższony jest przy tym poziom kortyzolu ale próba hamowania wyszła pozytywnie. Najpewniej podwyższony będzie poziom metabolitów katecholamin. Jak się te różne zmiany leczy?.

Małgorzata Panek

Guzem, który może powodować takie objawy ,jest phaechromocytoma. Jest to guz rdzenia nadnerczy, wyrzucający w sposób napadowy katecholaminy. Łagodny przerost nadnercza to ogólne powiększenie wymiaru nadnercza, bez obecności zmiany zlokalizowanej. Najczęściej daje objawy nadczynności kory nadnerczy. Najczęściej leczenie jest chirurgiczne w przypadku zmian w rdzeniu nadnerczy.
W Pana przypadku konieczne jest oznaczenie stężenia metabolitów katecholamin w zbiórce dobowej moczu.
Proszę udać się do lekarza, który zlecił Panu tomografię/lekarza endokrynologa celem dalszej diagnostyki i leczenia.
Pozdrawiam