Ustawień Hellingerowskie a zastosowanie w leczeniu nerwicy

Witam. Na nerwicę choruję od 5 lat, brałam leki, które pomagały na krótko. Dojrzałam do psychoterapii. Przez 1,5 roku chodziłam na psychoterapię behawioralną. Na spotkaniach nauczyłam się być bardziej asertywna, uczyłam się nowych zachowań. Objawy takie jak natrętne myśli, napięcie mięśni, kołatanie serca i wiele innych jednak nie ustępowały. Terapeuta radzi, abym skorzystała z ustawień systemowych Hellingera. Czytałam trochę na temat tego, na czym polegają ustawienia hellingerowskie i nie jestem przekonana do tej metody. Waham się i sama nie wiem, co zrobić. Proszę też o informację na temat możliwych skutków płynących z zastosowania ustawień hellingerowskich. Jakie są zagrożenia wiążą się z ustawieniami hellingerowskimi? Czy jest to polecana metoda? I przede wszystkim chciałabym się dowiedzieć, czy w moim przypadku ustawienia hellingerowskie pomogą, czy może powinnam zmienić terapeutę?
KOBIETA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam serdecznie!

W leczeniu nerwicy farmakoterapia ma działanie jedynie wspomagające. Terapia behawioralna z kolei pomaga Pani normalnie funkcjonować, obniża poziom lęku w konkretnych sytuacjach, ale nie rozwiązuje problemów leżących "głębiej", ponieważ w tym nurcie psychoterapeutycznym nie dąży się do tzw. osiągnięcia wglądu. Pani psychoterapeuta prawdopodobnie dostrzegł związek zaburzeń nerwicowych z relacjami w rodzinie, stąd propozycja ustawień Hellingerowskich. Moim zdaniem pomysł jest nietrafiony i ryzykowny, i osobiście zdecydowanie odradzałabym Pani eksperymentowanie z tego rodzaju formą pomocy psychologicznej.

Bert Hellinger sam w sobie jest osobą bardzo kontrowersyjną. Stosowana przez niego metoda określana jest jako psychomanipulacja przez Towarzystwo Systemowe w Niemczech, które odżegnuje się od jakichkolwiek związków z technikami stosowanymi przez Hellingera. [W niemieckiej prasie pisano już o niejednym przypadku samobójstwa z powodu tej terapii. Większość osób nabawia się poważnych problemów psychologicznych i potrzebuje później porządnej, fachowej psychoterapii, żeby zagoić rany, które w nich pozostały po uczestniczeniu w "ustawieniach" Hellingera. Z powyższych powodów Niemieckie Towarzystwo Terapii Systemowej i Terapii Rodzinnej ogłosiło, że praktyka ustawień rodzinnych według Berta Hellingera daje Zarządowi powód do wyraźnej krytyki i rodzi niepokój o ewentualne narażanie na szwank klientów. Za: http://adonai.pl/zagrozenia/?id=51]

Ustawienia Hellingerowskie poruszają bardzo głębokie obszary osobowości. Znam przypadki bardzo poważnych zaburzeń, które pojawiły się u osób, biorących udział w ustawieniach rodzinnych. Psychika człowieka jest delikatną materią i odkrywanie pewnych obszarów nieświadomości wymaga czasu, kompetencji i doświadczenia psychoterapeuty. Polecałabym Pani podjęcie psychoterapii w nurcie psychodynamicznym bądź Gestalt, ponieważ oba nurty nastawione są na osiągnięcie wglądu i mają konkretne i sprawdzone podłoże teoretyczne.

Zdaje sobie sprawę, że z moim stanowiskiem wiele osób może się nie zgodzić, zwłaszcza, jeśli same mają pozytywne doświadczenia związane z ustawieniami Berta Hellingera. Uważam jednak, że skoro istnieją przesłanki o zagrożeniu wynikającym ze stosowania wspomnianej metody, poparte faktami, nie warto ryzykować. Zwłaszcza, że dotyczy to zdrowia psychicznego.

Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia!