Niedoczynność tarczycy a udar niedokrwienny mózgu

Dzien dobry. Choruje 0d 2004r na niedoczynnosc tarczycy. W 2006 usunieto mi czesciowo lewy plat i prawy w calosci.Biore Euthyrox na stale.Czy choroba ta moze byc przyczyna udaru niedokrwiennego mozgu. Jak bardzo jestem na to narazona przy tym schorzeniu? Pozdrawiam

Dobry wieczór,

Niedoczynność tarczycy nie jest wymieniana w podręcznikach endokrynologii jako przyczyna udaru niedokrwiennego mózgu. Oczywiście źle wyrównana choroba może prowadzić do zaburzeń metabolicznych mogących pośrednio wpływać (jak wiele innych czynników) na ryzyko udaru. Proszę dbać o dobre wyrównanie hormonalne i ew. wyeliminować inne bardziej istotne czynniki ryzyka udaru, takie jak palenie, źle kontrolowane ciśnienie tętnicze, hiperlipidemia, niewłaściwa dieta itd.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz