Opóźnienie w rozwoju u 4-latka

Mój bratanek niedługo kończy 4 lata. Nie mówi. Chodzi na zajęcia do logopedy. Badanie słuchu wykazało że słyszy. Jednak ciężko jest do niego dotrzeć. Wymusza wszystko krzykiem. Książki przegląda bardzo chaotycznie Lubi kontakt z dziećmi, tańczy przy muzyce, chce żeby mu śpiewać. Strasznie się ślini. Dalej także chodzi w pieluszkach, nie pokazuje że chce mu się siku i niechętnie siada na nocnik. Boje się że jest opóźniony w rozwoju. Fizycznie jest dobrze zbudowany wysoki oraz silny.

Witam.
Wszystkie opisane przez Panią symptomy są bardzo niepokojące. 4 letnie dziecko nie mówi i się ślini, wymusza wszystko krzykiem, nie sygnalizuje potrzeb fizjologicznych. Sugerowałabym konsultację u neurolgopedy, a także u psychologa dziecięcego.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

Witam, na odpowiedź czy rozwój bratanka jest opóźniony może Pani pomóc wiedza o tym, co 4 latek powinien umieć robić ( o tym np. tu: http://parenting.pl/portal/co-powinien-umiec-czterolatek ). Rozumiem, że niepokoją Panią wymienione zachowania bratanka, z treści pytania wnioskuje też, że skoro był poddawany badaniu słuchu, chodzi do logopedy, to i rodziców czy podstawowych opiekunów coś w rozwoju dziecka zaniepokoiło na tyle, żeby dociec co się dzieje. We mnie pojawiają się pytania: Czy to się udało? Czy została poznana przyczyna problemu, postawiona ewentualna diagnoza? Czy jest pod opieką/obserwacją specjalistów monitorujących jego rozwój? Jeśli nie, być może jest możliwość, żeby porozmawiała Pani o swoim niepokoju z rodzicami dziecka, podzieliła się swoimi spostrzeżeniami, delikatnie zasugerowała specjalistyczną pomoc. Pozdrawiam Danuta Michalczyk