Opóźnienie w rozwoju u 6-latka

u mojego dziecka 6 letniego wykryto opoznienie w rozwoju czy to moja wina bo twierdza tak inni moj syn ma mlodszego o rok brata i podobnie tez przez niego tak moze byc niewiem co mam robic czy musze sama go dodatkowo uczyc bo duzo nieumi jak na swoj wiek powiedziala pani p-sycholog blagam omozcie mi fco mam zrobic i czy sama sobie poradze

Witam. Przez internet nie da się oszacować jakie to opóźnienie jest i czy sama pani, Pani syn poradzi sobie. Powinna się Pani dowiedzieć od tego psychologa co ma dalej robić, udać się do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. I ze spokojem podejść, nie denerwować się, dużo bawic z dzieckiem w zabawy edukacyjne, właściwie dostarczać wszelkich atrakcji, bo czym większy kontakt ze światem, tym człowiek bogatszy w doswiadczenia i wiedzę.
Magdalena Brabec

nie jest to , ani Pani wina, ani zasluga... myslac tak wchodzi Pani w pulapke, ktora nie rozwiazuje problemu a zabiera Pani energie...szkodzac Pani i dziecku. nie warto. proponuje poszukac dobrego psychologa, ktory okresli co sie za tym kryje i pokieruje do kogos, kto zajmuje sie stymulacja rozwoju jesli jest taka koniecznosc lub udzieli udzieli Pani niezbednych wskazowek.pozdrawiam serdecznie, Violetta Ruksza

Opóźnienia w rozwoju mogą mieć różne podłoże. Przede wszystkim zamiast się obwiniać, warto poszukać rozwiązań. Jeśli ma Pani diagnozę to pytanie kto ja wystawił? I jakie były zalecenia w związku z tą opinią? Być może mógłby zaproponować pomoc/rehabilitację? Jeśli nie, warto udać się do poradni psychologiczno- pedagogicznej i tam dopytać o możliwości pomocy. Najczęściej jest to indywidualna lub grupowa praca z psychologiem i logopedą. Podobnie rodzina może liczyć na wsparcie psychologiczne i edukację pod kątem wspierania i stymulowania rozwoju dziecka. Można także dopytać o możliwości pomocy w przedszkolu, do którego uczęszcza malec. Bardzo często przedszkola dysponują własnymi psychologami, logopedami itp, którzy chętnie włączą się do pracy z dzieckiem. Zachęcam do działania!

Witam. Czy u dziecka zdiagnozowano tylko opóźniony rozwój mowy, czy też opóźnienie rozwoju psychoruchowego? W przypadku opóźnionego rozwoju mowy niezbędna jest terapia logopedyczna. Jeśli oprócz tego w innych sferach Synek ma opóźnienia, potrzebna będzie pomoc psychologiczna i pedagogiczna. Pomoc taką otrzyma Pani w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Synek jako dziecko 6-letnie podlega obowiązkowi szkolnemu. Zatem również w szkole, do której uczęszcza lub będzie uczęśzczać dziecko powinny być prowadzone dodatkowe zajęcia terapeutyczne. Z wyrazami szacunku. Anna Tonska-Szyfelbein