Polipy i złogi w szyjce pęcherzyka żółciowego

Witam, mam 50 lat ,pół roku temu zrobiłem sobie kontrolne badanie jamy brzusznej ,gdzie wykryto w szyjce woreczka żółciowego polip o szerokiej podstawie i wielkości 3 mm.Pół roku po pierwszym badaniu czyli 28-12-2013 r zrobiłem powtórne badanie, które wykazało { USG}że polip powiększył się o 2 mm i pokazał się drugi o wielkości 3 mm i również o szerokiej podstawie, mało tego wykryto również złogi w szyjce pęcherzyka żółciowego.Czy konieczny będzie zabieg usunięcia polipów?

Jeśli wykryje się u pacjenta polipy wraz ze złogami w pęcherzyku żółciowym to są to ewidentne wskazania do leczenia operacyjnego czyli całkowitego usunięcia pęcherzyka. Proszę w tej kwestii bezpośrednio skonsultować się z chirurgiem.

Lek. Tomasz Stawski

Szanowna Pani,
Rozpoznanie obecności polipa (polipów) pęchrzyka żółciowego jest konkretnym wskazaniem do jego usunięcia. Potencjalnie, polip może przekształcić się w nowotwór złośliwy - raka. Dlatego przy takim rozpoznaniu zawsze powinno się zaproponowac pacjentowi prewencyjne rozwiązanie chirurgiczne. Zabieg wykonany met. laparoskopową jest prosty, szybki i skuteczny - wykonywany w ramach tzw. chirurgii jedngo dnia.
Pozdrawiam dr.Wojciech Kawiorski