Rak przewodowy naciekający

dzień dobry mam 40 lat i takie wyniki badań rak przewodowy naciekający g3 c50.9m-8500/3 wg elstona ellisa tworzenie cewek 3 pkt aktywność polimofizm jądrowy 3 pkt aktywność 2 pkt e- cadheryna dodatnia status receptora her2 ujemny brak reakcji progesteronowy dodatni 60%komurek nasilenie reakcji3 plus receptor estrogenowy dodatni 80% nasilenie reakcji 3plus

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Rak przewodowy sutka to najczęstsza postać raka piersi. Naciekający - czyli guz nowotworowy nacieka okoliczne tkanki. G3 oznacza stopień złośliwości, który rozpatruje się w skali od G1 do G3. G3 niestety oznacza raka o największym potencjale agresywności i ma większą skłonność do dawania przerzutów niż G1 lub G2.

Poszczególne oznaczenia to czy rak posiada receptory hormonalne. Receptory Er (estrogenowe) i PR (progesteronowe) determinują możliwość zastosowania w leczeniu leków o działaniu hormonalnym. Jeżeli Er i Pr wynoszą 0% wtedy oznacza to, że rak tych receptorów nie ma i leczenia takiego zastosować nie będzie można. Generalnie uważa się, że jeżeli rak posiada receptory rokowanie jest nieco bardziej korzystne.
Z kolei HER-2 oznacza receptor HER-2. Rak posiadające HER-2 są bardzo agresywne, szybko rosną. U Pani na szczęście receptor ten jest ujemny.