Tępe bóle pod żebrami

Od dłuższego czasu (kilka lat) mam tępe bóle w okolicy prawego boku pod żebrami oraz w okolicy pępka. Czasami czuję tętnienie w tym miejscu. Wykonane TK - wątroba niekształtna, o gładkich obrysach i jednorodnej gęstości. Wydatny płat lewy sięga daleko pod lewą kopułę przepony, w pobliże bieguna górnego śledziony. Pojedyncza torbiel śr. do 0,7 cm w lokalizacji segm. 7/8 wątroby. Przewody żółciowe wewnątrz wątrobowe i PŻW nieposzerzone. Pęcherzyk żółciowy bez uwapniowych złogów. Żyła wrotna w okolicy zlewiska szerokości w normie, relatywnie szersze są jej gałęzie wątrobowe (okolica ich podziału szer. ok. 2cm). Proszę o interpretację wyniku i poinformowanie mnie jakie ewentualnie powinnam wykonać badania diagnostyczne, Co może być przyczyną tak powiększonej wątroby. Zaznaczam, że nigdy nie piłam większej ilości alkoholu ani piwa, ani wina. Czym mi to grozi?

Wynik badania TK jamy brzusznej nie wskazuje istotnych odchyleń klinicznych mogących objawiać się dolegliwościami, jakie Pani przedstawia. Na pewno dolegliwości nie wywołuje ani niewielka torbiel wątroby ani wydatny (nie powiększony) lewy płat wątroby. Taki płat wątroby to tylko odmiana anatomiczna, naturalna odmiana budowy wątroby, bez odzwierciedlenia klinicznego, nie powodująca problemów zdrowotnych. Być może bóle związane są z neuralgią, czyli samoistnym podrażnieniem nerwów obwodowych. Można jeszcze dodatkowo wykonać RTG klatki piersiowej i odcinka piersiowego kręgosłupa, aby wykluczyć tam patologię lub potwierdzić przyczynę dolegliwości w zmianach morfotycznych.