Usuwanie obydwu płatów tarczycy

mam guza w lewym płacie tarczycy , wiem, że jest do usunięcia ,lekarz kazał mi dodatkowo zrobić badania kalcytoniny aby potwierdzić, czy usunąć 1 płat tarczycy czy obydwa. czy faktycznie jest to badanie tak wiarygodne, i pozwalajace na ustalenie przebiegu operacji.dodam, że biops ja wykazała iż jest to guz koloidalny guz ma ok 5 cm w badaniu usg. jak długo dochodzi się do dobrych wyników tzn po usunięciu całej tarczycy.

Dzień dobry,

Kalcytoninę oznacza się w przypadku podejrzenia raka rdzeniastego tarczycy. Bardzo duże stężenie kalcytoniny przemawia za takim rodzajem raka, wówczas wskazane jest usunięcie całego gruczołu razem z węzłami chłonnymi szyjnymi. Jednym z objawów raka rdzeniastego tarczycy są częste bieguni (wpływ nadmiaru kalcytonin).Po usunięciu całej tarczyc konieczne będzie leczenie substytucyjne L-tyroroksyną. Dobór dawki leku zależy m.in od masy ciała pacjenta i rozpoznania końcowego (w przypadku raków tarczycy wskazana jest supresja TSH częściowa lub całkowita). Guzek koloidowy jest zmianą łagodną, więc proszę się niepotrzebnie nie denerwować, może prowadzący Panią lekarz ma jakieś małe wątpliwości, które chce jeszcze wyjaśnić.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz