Alkoholizm męża a nowy związek

Witam!Jestem mężatką od 18 lat. Mój mąż jest alkoholikiem. W lipcu tego roku tak przesadził, że moje serce całkowicie zamknęło sie dla niego- mimo ze przez wiele lat próbowałam ratować związek. Ostatnio poznałam kogoś. Mężczyzna idealny (czuły, opiekunczy, inteligentny, spokojny), tyle że żonaty. Tocze walkę serca z rozumem. Nie wiem czy angażować sie w ten związek? Co mam robic?
KOBIETA ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Żaden specjalista, psycholog, terapeuta nie ma prawa podejmować za Panią decyzji, bo byłoby to przejawem niekompetencji. To jest po prostu nieprofesjonalne, by za kogoś dokonywać wyboru. Nikt nie może być na Pani miejscu, nie wie, co Pani czuje, zatem nikt za Panią nie może podjąć decyzji, czy zostać przy mężu alkoholiku, czy też zaangażować się w nowy związek. Można Pani pomóc i ułatwić dokonanie wyboru, ale nie wolno podjąć decyzji za Panią. Zdaję sobie sprawę, że żyjąc tyle lat z mężem alkoholikiem, może być Pani nieszczęśliwa, sfrustrowana, smutna, przygnębiona. Może po prostu chcieć Pani zmiany, chcieć zacząć naprawdę żyć i uwolnić się od mechanizmów współuzależnienia. Nie wiem jednak, jakie szanse ma Pani na nowy związek, gdyż Pani nowo poznany partner jest żonaty. Czy on również chce stworzyć z Panią zawiązek? Jakie uczucia żywi do Pani? Jak długo się znacie? Czy Pani partner chce rozwodu z żoną, by móc być z Panią? Czy jest Pani gotowa emocjonalnie na to, by rozbić małżeństwo partnera, by móc być z nim? Na te pytanie musi sobie Pani sama odpowiedzieć. Ufam, że podejmie Pani najlepszą dla siebie decyzję.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Z tego co Pani pisze wynika, że mimo bycia w związku małżeńskim jest Pani gotowa na nową relację. Skoro zaangażowała się Pani w nową znajomość to być może nie jest już Pani zainteresowana kontynuacją związku małżeńskiego, warto więc zastanowić się nad rozstaniem zanim wkroczy Pani na dobre w nowy związek...poukładać sobie wszelkie sprawy z przeszłości, zamknąć ją. Z drugiej strony zanim Pani podejmie decyzję można przyjrzeć się swojemu uczuciu do męża gdy złość do niego minie, czy życie z alkoholikiem to mechanizm współuzależnienia czy poza tym pojawiają się inne pozytywne emocje....łatwiej zainteresować się kimś nowym gdy obecnym partnerem jest Pani rozczarowana,natomiast trzeba też odpowiedzieć sobie na pytanie jaką przyszłość ma relacja z żonatym mężczyzną?czy to nie droga do kolejnego zawodu miłosnego?