Brak apetytu, niska waga. Czy to anoreksja?

Witam. Mam 15 lat, 170 cm i ważę tylko 45,6 kg... :( Jestem wysoka i mam długie i chude nogi. Chcę bardzo przytyć. Nie wiem co mam jeść, żeby ważyć wystarczająco w moim wieku i przy moim wzroście. Nie mam apetytu rano, jak idę do szkoły. Gdy chcę zjeść dużo, jem mało, bo już czuję, że jestem najedzona, mam czasami napady apetytu, że potrafię zjeść dużo słodyczy. Mama namawia mnie na jakieś spotkanie z lekarzem, ale ja nie chcę, bo się boje. Mam konkretne pytanie - ile powinnam ważyć, co przede wszystkim powinnam jeść, żeby przytyć i jak walczyć z tym brakiem apetytu ? Liczę na Pani pomoc, pozdrawiam.

Witam serdecznie,

Typowa waga dla Twojego wzrostu to wartości ok.60-65 kg.
Jeśli masz problemy z zaakceptowaniem takiej wagi, to może to wskazywać na anoreksję.
Dla rozpoznania anoreksji, konieczne jest występowanie dodatkowych kryteriów: zatrzymania miesiączki, nieprawidłowej oceny własnej sylwetki, lęku przed przytyciem.

Na podstawie Twojego opisu trudno mi więc zarówno potwierdzić, jak i wykluczyć anoreksję.
Wątpliwości co do diagnozy może wyjaśnić osobista rozmowa z psychiatrą - anoreksja jest zaliczana do zaburzeń psychicznych.

Myślę, że warto również skorzystać z konsultacji z pediatrą i dietetykiem.
Dietetyk może zaproponować Ci dietę dostosowaną do wieku i poziomu aktywności.
Przykładową dietę dla nastolatka możesz znaleźć na stronie: http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-nastolatka

Z pozdrowieniami