Co oznacza długie powiększenie węzłów chłonnych u dziecka?

Witam serdecznie Mój syn 6 tygodni temu zachorował na ospę przechodził ja dość łagodnie ok 2 tyg było już po chorobie. Od czasu pojawienia się wykwitów synowi powiększyły się węzły chłonne w okolicach szyi. Po tej ospie jakoś po kilku dniach miał zapalenie gardła i brał antybiotyk wezelki do tej pory są jeszcze lekko powiększone przesuwają się są miękkie. Ale troszkę mnie martwi fakt ze są aż tak długo powiększone.. Choć od tej infekcji i zakończeniu antybiotyku mija 1.5 tyg. Wspomniałam o tym lekarzowi dotknął węzłów i nic nie powiedział. Czy to możliwe żeby u 2 letniego chłopca węzły po.ospie i dodatkowo po niej utrzymywały się powiększone tak długo. Proszę o poradę

Lek. Paweł Szadkowski

Węzły chłonne mogą być tak długo powiększone. Jeśli są mniejsze niż 1cm, nie są powiększone w okolicy nadobojczykowej, nie tworzą pakietów - są to odczynowe węzły, związane z przebytą infekcją. Gdyby się Pani bardzo martwiła, a stan utrzymywałby się np. miesiąc, dwa, może Pani wykonać usg węzłów chłonnych szyi.