Co oznacza taka wydzielina w czasie ciąży?

Witam jestem w 26 tyg ciąży , mam pytanie ponieważ nie odczuwam żadnego swędzenia , ale przy podtarciu raz zauważyłam białą zbitą wydzielinę i była ciągnąca się i kleista czy to może oznaczać infekcje mimo iż nie mam żadnnych objawow oprocz uczucia wilgoci i kłócia kości łonowej ? :) dziękuję za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam,

fizjologiczna wydzielina w ciąży powinna być przezroczysta lub o odcieniu mlecznym. Zazwyczaj jest dość obfita i towarzyszy kobiecie przez cały okres ciąży. Jeżeli nie towarzyszą jej dolegliwości typowe dla infekcji intymnej – np. świąd, pieczenie, nieprzyjemny zapach, to prawdopodobnie nie ma powodu do obaw. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/sluz-w-ciazy-rodzaj-nieprawidlowosci.

Warto zwrócić uwagę, czy wydzielina jest jednorodna – jeżeli bardziej przypomina serowate upławy ze zbitymi grudkami, to wskazana jest wizyta u ginekologa, gdyż może być to infekcja grzybicza. Niestety kobiety w ciąży z uwagi na rozchwianie hormonalne i obniżoną odporność są bardziej podatne zwłaszcza na kandydozę pochwy. Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/grzybice-w-ciazy.

Oczywiście nagłe pojawienie się zbitego śluzu w postaci kawałków lub wodnistej wydzieliny w dużej ilości może być objawem niepokojącym, wskazującym np. na odejście czopa śluzowego czy sączenie wód płodowych. Jeżeli więc cokolwiek budzi Pani obawy, warto na wszelki wypadek skonsultować się z ginekologiem. Być może pomocna będzie odpowiedź naszego eksperta na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nadmierna-wydzielina-z-drog-rodnych-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.