Co oznacza ten wynik posiewu moczu w 25 tygodniu ciąży?

Witam, proszę o pomoc w interpretacji wyniku posiewu moczu. Wynika badania to: <10^3 CFU/ml-nieznamienna. Dodam, że jestem w 25 tygodniu ciąży.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Pani wynik posiewu moczu faktycznie nie jest na ten moment powodem do zmartwienia. Jako, że jest Pani w 25 tygodniu ciąży to dalej konieczna będzie kontrola badania moczu oraz posiewu. E.Coli jest pałeczką kałową, która dostaje się zwykle w okolice dróg moczowych na skutek nie do końca prawidłowo wykonywanej higieny tamtych okolic. W ciąży zachodzą zmiany fizjologiczne i na skutek dojrzewania płodu dochodzi do obniżenia się narządu rodnego, a co za tym idzie, do zwiększenia dostępności dla drobnoustrojów w okolice pochwy i szyjki macicy. Dużo łatwiej wówczas także o infekcję dróg moczowych w tym okresie. Niestety E.Coli jest dla rozwoju ciąży groźna i duże jej miana w moczu mogą prowadzić do zakażeń wewnątrzmacicznych. Niekontrolowany przyrost jej ilości czasem powoduje poważne konsekwencje w postaci na przykład przedwczesnego porodu. Z tego też względu konieczne jest kontrolowanie rozwoju sytuacji w Pani przypadku, aby w porę jeśli zajdzie potrzeba wdrożyć odpowiednie leczenie. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dobrego samopoczucia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/bakterie-w-moczu-w-ciazy-przyczyny-objawy-diagnoza-powiklania

https://zdrowie.parenting.pl/bakteria-coli-charakterystyka-objawy-zatrucia-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/antybiotyk

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.