Co oznaczają wyniki badań hormonalnych u 38-latki?

Witam, Mam 38 lat wykonałam dziś w 3 dc badania poziomu hormonów i wyglądają one następująco: TSH 1,0800 µIU/ml (norma 0.27 - 4.2 µIU/ml) FSH 5,60 mIU/ml ( faza folikularna 3,5-12,5) LH 7,03 mIU/ml (faza folikularna 2,4-12,6) Estradiol 24,90 pg/ml (faza folikularna 30,9 - 90,4) Prolaktyna 25,50 ng/ml (zakres referencyjny 4.79 - 23.3) Testosteron 28,50 ng/dl (zakres referencyjny 8.4 - 48.1) Zmartwil mnie troche obnizony wynik estradiolu aczkolwiek przeczytalam rowniez ze normy estradiolu moga miescic sie w fazie folikurajnej w zakresie Faza folikularna 12,4 – 233 pg/ml lub 12,5 – 166 pg/ml wowczas moj wynik miescilby sie w normie. Czy ten wynik jest w normie? Dodam, ze biore trittico xr (trazodon) od ponad 3 lat jako lek antydepresyjny. Czy ten lek moze miec wplyw na podwyższony poziom prolaktyny? Proszę o interpretacje wynikow

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonała Pani dokładniejsze badania hormonalne. To niezbędne działanie profilaktyczne, aby ocenić stan funkcjonowania organizmu.

Przedstawione wyniki badań w większości przypadków mieszczą się w ustalonych normach referencyjnych. Poziom prolaktyny został przekroczony, aczkolwiek nie jest to znaczne odchylenie. Przyczyn tego stanu może być wiele, również przyjmowane leki mogą w pewnym stopniu wpłynąć na wartość tego hormonu.

Zalecamy w razie wszelkich wątpliwości konsultację z lekarzem endokrynologiem lub ginekologiem, który po dokładnym badaniu przedmiotowym i analizie wszystkich wyników zdecyduje o dalszym postępowaniu. Prawdopodobnie będzie można powtórzyć badanie poziomu prolaktyny w niedalekiej przyszłości.

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/prolaktyna

https://portal.abczdrowie.pl/estradiol

https://zdrowie.parenting.pl/badanie-poziomu-hormonow

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.