Co oznaczają wyniki IGG 23,20 (wynik dodatni), IGM 4,90 (wynik ujemny) u 6-letniej dziewczynki?

Co oznaczają wyniki IGG 23,20 (wynik dodatni), IGM 4,90 (wynik ujemny) u 6-letniej dziewczynki po ugryzieniu kleszcza? Czy ma boreliozę? Bierze aktualnie antybiotyk Duomox przez ponad 3 tygodnie. Czy przy boreliozie należy leczyć się całe życie? Co, jeżeli ugryzie ją jeszcze raz? Jak żyje się z boreliozą? Poza tym, wynik TSH 1,197 MLu/L jest dobry dla 6-latki?

KOBIETA, 6 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

Wyniki obecnie nie wskazują na ostrą infekcję, ale na kontakt z patogenem. Jeżeli chodzi o dobór leczenia to wszystko zależy od tego czy istnieją objawy, w tym celu konieczne jest wykonanie badania lekarskiego oraz dokładnego zebrania wywiadu.
Niestety kleszcze oprócz boreliozy mogą być nosicielami odkleszczowego zapalenia mózgu, jednak jest to choroba, przed którą można się zabezpieczyć przez szczepienie - jeżeli często przebywają Państwo w miejscach zalesionych warto rozważyć takie szczepienie u córeczki.
Leczenie jest zależne od fazy choroby, ale zwykle trwa kilka tygodni. Czasami konieczne jest ponowne podanie leków w odstępie czasu.
Jeżeli chodzi o wynik TSH to jest on prawidłowy.

Pozdrawiam