Co robić w przypadku gdy dziecko nie chce chodzić?

Witam moja córka ma 15 miesięcy i nie chce jeszcze chodzić gdy ja postawie przy meblach na nóżkach to płaczę. Co robić w tym przypadku

Redakcja abcZdrowie

Witam,

każde dziecko rozwija się w swoim tempie, dlatego jedne dzieci zaczynają chodzić jeszcze przed skończeniem roku, a inne potrzebują na to trochę więcej czasu.

Ramy czasowe, jeśli chodzi o poruszanie się dziecka są szerokie, gdyż zależy to od bardzo wielu czynników. Ważna jest nie tylko sama nauka chodzenia, ale również to co ją poprzedza – a więc ćwiczenia wstawania i upadania, chodzenie bokiem, raczkowanie czy przenoszenie ciężaru ciała. Nie należy zmuszać dziecka do chodzenia, lecz zapewnić mu warunki do rozwoju.

Jeśli jednak w ostatnim czasie nie zauważa Pani postępów, to proszę udać się do pediatry, który sprawdzi, czy córka rozwija się prawidłowo i w razie potrzeby pokieruje do specjalisty. Brak chęci do stawania przy meblach po ukończeniu dwunastego miesiąca życia skłania bowiem do konsultacji.

Odpowiedzi na podobne pytania znajdzie Pani poniżej: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pietnastomiesieczne-dziecko-nie-chodzi, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-moje-dziecko-jeszcze-nie-chodzi, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-20-miesieczne-dziecko-nie-chodzi.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.