Co robić z tymi objawami alergii?

Dzień dobry. Jestem mocno reaktywnym alergikiem w kontakcie z kosmetykami. W ciągu ostatniego roku wyeliminowałam wszelką kolorówkę, produkty nienaturalne lub/i nieorganiczne z pewnymi wyjątkami, które nie wywoływały niepożądanych zauważalnych reakcji organizmu. Dieta ekologiczna, organizm powinien być względnie nieobciążony mocno pestycydami. Mieszkam w mieście przy ulicy, więc dalej jest ekspozycja na pewne alergeny, ale od kosmetyków był spokój. Zaczęłam ponownie ostrożnie testować kontaktowo kremy ze składem naturalnym (w tym częściowo organicznym, niestety niecertyfikowanym). Nie znalazłam informacji w polskim ani angielskim internecie dlaczego niektóre kremy mogą powodować poczucie osłabienia, pewnego ogólnoustrojowego dyskomfortu podobnego do tego, jaki odczuwa się na bardzo bardzo wstępnym etapie infekcji przeziębieniowej. Nie jest to znany kontaktowy objaw alergiczny. Być może to objaw stanu zapalnego po kontakcie z jakimś składnikiem, tylko czy to się może dziać na styku ze skórą o nieprzerwanej ciągłości? Nakładam dosłownie kilka gramów na wierzch dłoni. Prosiłabym o wskazówkę medyczną co to może być, a dalej zgłębię temat w dostępnych badaniach i piśmiennictwie medycznym. Poniżej skład kremu, który spowodował taką reakcję: Aloe Barbadensis Leaf Water**, Rosa Damascena Flower Water**, Aqua**, Glycerin **, Camellia Sinensis Leaf Water**, Titanium Dioxide (nano)**, Prunus Amygdalus Dulcis Oil**, Simmondsia Chinensis Seed Oil*, Cetearyl Alcohol**, Squalane**, Betaine**, Lactobacillus/Arundinaria Gigantea Ferment Filtrate**, Macadamia Ternifolia Seed Oil*, Vitis Vinifera Seed Oil**, Cetearyl Glucoside**, Glyceryl Stearate**, Stearic Acid**, Butyrospermum Parkii Butter**, Alumina**, Sodium Stearoyl Glutamate**, Tocopherol**, Panthenol, Xanthan Gum**, Carrageenan**, Gluconolactone**, Mica**, Leuconostoc/Radish Root Ferment Filtrate**, Sodium Phytate**, Vaccinium Macrocarpon Fruit Extract*, Rosa Gallica Flower Extract*, Pelargonium Roseum Leaf Oil**, Citrus Aurantium Dulcis Fruit/Peel Extract**, Maltodextrin**, Pelargonium Graveolens Steam Leaf Oil**, Avena Sativa Kernel Extract**, Castanea Sativa Seed Extract**, Iris Germanica Root Extract**, Panax Ginseng Root Extract**, Triticum Vulgare Germ Extract**, Vitis Vinifera Leaf Extract**, Phenylethyl Alcohol**, Rosa Damascena Flower Oil**, Malpighia Punicifolia Fruit Extract**, Calcium Gluconate, Rosa Damascena Flower Oil*, Sorbic Acid, Benzyl Alcohol, Sodium Benzoate, Dehydroacetic Acid, Potassium Sorbate, Citronellol***, Geraniol***, Citral***, CI 77891** *Certified Organic **Natural Origin Ingredients ***Components of Natural Essential Oils

Dzień dobry, aby wiedzieć jaki składnik wywołuje u Pani reakcje alergiczną powinny zostać wykonane testy alergiczne. Natomiast jeśli chodzi o stosowanie kosmetyków to powinna Pani unikać produktów naturalnych (wykazują częściej działanie alergizujące) oraz tych których skład jest długi. Najlepiej aby wybierała Pani kosmetyki przeznaczone dla alergików, skór atopowych, o możliwie najkrótszym składzie INCI i aby nie stosowała Pani zbyt wiele produktów w swojej pielęgnacji.

Pozdrawiam Katarzyna Lisicka