Co znaczy poszerzenie światła naczynia?

Proszę o odpowiedź co oznacza : w podziale mrca widzoczne jest poszerzenie swiatla naczynia do 4mm - obraz tętniaka workowatego bez cech pekania naczyniqa kola wilsa bez innych ptologii

Lek. Paweł Szadkowski

Pana opis wskazuje na obecność tętniaka workowatego w naczyniach w mózgu, a dokładnie w kole tętniczym mózgu (kole Willisa). Przyczyną tętniaków mózgu mogą być deficyty w budowie błony środkowej i błony wewnętrznej naczynia, nieprawidłowości rozwojowe w okolicy koła tętniczego mózgu, nadciśnienie tętnicze, stany zapalne w ścianach naczyń i czynniki dziedziczne. Ryzyko pęknięcia jest istotnie większe w przypadku tętniaków mózgu o większych rozmiarach (ponad 10 mm).