Co zrobić z wędrującym jądrem u dziecka?

Witam. Mój syn w grudniu będzie miał drugie urodziny. Od urodzenia ma problem z wędrującymi jąderkami. Przy zmianie pieluchy czasem są w mosznie, a czasem wyżej. Na szczepieniach zazwyczaj pediatra sprowadzała je na miejsce. Czy to powód do niepokoju jeśli problem nadal nie zniknął? Jeśli tak to jak wygląda leczenie wędrujących jąderek?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wędrujące jądra, czyli forma wnętrostwa, to defekt, który polega na przesuwaniu się jąder poza mosznę. Do 8. roku życia może być to podyktowane fizjologią i nie wymaga interwencji lekarza, niemniej podlega kontrolom lekarskim. Wnętrostwo w przypadku małych chłopców podyktowane jest nadczynnością dźwigacza jąder – gonada ma niewielki rozmiar, a powrózki nasienne są długie i elastyczne. To umożliwia właśnie „wędrowanie” jąder. Więcej w artykule pod tym adresem: https://parenting.pl/wedrujace-jadra.

Proszę pamiętać, by regularnie stawiać się u pediatry na badania kontrolne. Z czasem jądra powinny na stałe zstąpić do moszny, pod warunkiem, że defekt ten nie wynika np. z zaburzeń rozwojowych jądra. Jeżeli pediatra uzna to za konieczne, może Panią skierować na USG moszny czy rezonans magnetyczny. Jednak, jak już wspominałam, najczęściej wnętrostwo pierwotne ustępuje z czasem – wraz z coraz większą masą rosnących jąder, których dźwigacz nie jest już w stanie podciągnąć do jamy brzusznej.

Zachęcam do lektury również tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/niezstapienie-jader.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.