Zapytaj lekarza

1 , 0 2 7 , 6 3 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy dalej mogę brać te leki, będąc w ciąży?

Witam jestem w 4 tyg ciąży,na nadciśnienie leczę się od 15 lat,mam 33 lata. Biorę nebileni2,5mg i tertens-am. Na tych lekach czuję się dobrze nie mam skoków rr i kołatań. Czy dalej mogę brać te leki będąc w ciąży???. Na wiz.do kardiologa muszę czekać 3 m-ce.
KOBIETA, 33 LAT ponad rok temu

Jak wygląda farmakologiczne leczenie nadciśnienia tętniczego?

Prognozy podają, iż w 2025 roku na całym świecie, 1,5 miliarda osób będzie chorować na nadciśnienie tętnicze. W przypadku wystąpienia tej dolegliwości, można poddać się leczeniu farmakologicznemu, o czym opowiada dr Piotr Gryglas, kardiolog.

"Nie należy stosować nebiwololu (Nebilenin) podczas ciąży, CHYBA ŻE jest to wyraźnie konieczne." Ale jest to najbardziej selektywny b-bloker - czyli powinien być najmniej obarczony ryzykiem dla dziecka. Amlodypina (zawiera ją tertens-am) - "Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania leku u kobiet w ciąży. Nie stosować w ciąży, CHYBA ŻE korzyść z leczenia wyraźnie przeważa nad potencjalnym ryzykiem". Uwaga - Nadciśnienie też jest szkodliwe dla dziecka - więc: Jednak trzeba zastanowić się z Kardiologiem na wizycie - może prywatnie, jeśli długie terminy na NFZ? Trudno na odległość doradzić uczciwie... Często w ciąży stosuje się Dopegyt. Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy