Czy leczenie kanałowe nie powinno być od razu?

Poszłam do dentysty z bólem zęba na którym już była plomba, dentysta zdjął plombę i była rozległa próchnica wyczyścił zęba i dał opatrunek tymczasowy kazał się umówić za miesiąc i powiedział że jeżeli przez ten czas by mnie bolało to znaczy że do leczenia kanałowego. Przyszłam po miesiącu nic nie bolało przez ten czas dentysta zdjął trochę plomby i powiedział że dalej nie ściąga tylko znowu da mi plombę bo ząb do leczenia kanałowego i tu moje pytanie kazał mi się umówić na leczenie kanałowe dopiero jak ząb zacznie znowu boleć, czy leczenie kanałowe nie powinno być od razu ? A i nie było robione zdjęcie RTG
KOBIETA, 20 LAT 7 miesięcy temu

Po pierwsze diagnostyka. Konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG a jak jest głęboka próchnica to tomografii komputerowej w celu oceny, tutaj nic nie może być na czyja tylko dokładnie sprawdzone. Na obrazie 3D dokładnie wszystko widać i można ocenić czy leczenie kanałów jest potrzebne od razu czy jest szansa na leczenie zachowawcze. Nie stosujemy opatrunków ponieważ są nieszczelne, staramy się zawsze odbudować zęba materiałem ostatecznym, jeżeli ząb zacznie boleć i trzeba leczyć endodontycznie po prostu przewierca się ten materiał co nie stanowi żadnego problemu.