Czy leki na astmę powodują zaburzenia hormonalne?

Witam, robiłam badanie na poziom dihydrotestosteronu, ponieważ bardzo przetłuszczają mi się włosy i nasilił mi się trądzik. Wynik tego badania wyszedł 547. Czy podwyższony na podwyższony poziom badania mogły wpłynąć przyjmowane leki na astmę?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

bez informacji, jakie konkretnie leki na astmę Pani przyjmuje, ciężko jest stwierdzić, czy mają one wpływ na hormon dihydrotestosteronu (DHT).

U kobiet podwyższenie wspomnianego hormonu może wynikać między innymi z zaburzeń hormonalnych, przerostu nadnerczy, a także pojawia się przy zespole policystycznych jajników (PCOS).

Do domowych sposobów obniżenia dihydrotestosteronu należy przede wszystkim korzystanie z oleju lnianego, który jest naturalnym blokerem DHT. Podobne właściwości ma błonnik pokarmowy, a także kwas azelainowy.

Zachęcamy Panią do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym hormonu DHT i związanymi z jego podwyższeniem problemami:

https://portal.abczdrowie.pl/dihydrotestosteron-dht

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.