Wyniki badań hormonalnych a kłopoty z jajnikami lub nadnerczami

mam 20 lat, moim problemem jest trądzik oraz owłosienie w nietypowych dla kobiet miejscach. wykonałam badania na różne hormony (w 3 dniu cyklu) i 3 okazały się być poza normami. odpowiednio: TSH 6,18 (0,27 - 4,2), androstendion 6,4 (0,3 -3,5) i 17-OH progesteron 1,46 (0,3 -1,0). TSH, wiadomo, odpowiada za pracę tarczycy ale czy może mieć jakiś związek z pozostałymi hormonami i na nie wpływać albo odwrotnie? czy te wyniki mogą wskazywać na problemy z jajnikami/nadnerczami i stąd moje objawy?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Podwyższony poziom TSH wskazuje na niedoczynność tarczycy i wymaga wykonania badania poziomu hormonów fT3 i fT4. Podwyższone stężenie androstendionu może być przyczyną: PCOS, wrodzonego przerostu kory nadnerczy czy też zespołu Cushinga. Podwyższony poziom 17-OH progesteronu także jest wynikiem schorzeń nadnerczy. Ze względu na te nieprawidłowości powinna Pani zatem skonsultować się ze specjalistą endokrynologiem.