Jakie badania hormonalne powinnam wykonać, żeby poznać przyczynę pojawiania się wyprysków?

Witam, wynik TSH 4,11, wiek 24 lata- kobieta. Ostatnio znaczne pogorszenie wyglądu twarzy, bardzo duże nasilenie wyprysków, również na dekolcie oraz ramionach co nigdy nie miało miejsca jak również przetłuszczanie się włosów. Co może być przyczyną tych wyprysków? Jakie badania hormonalne powinnam wykonać?

Redakcja abcZdrowie

Witam, wypryski i przetłuszczające się włosy mogą świadczyć o co najmniej kilku schorzeniach, w tym: niedoczynności tarczycy, insulinooporności lub nieprawidłowej ilości hormonów produkowanych przez jajniki i nadnercza. W przypadku podejrzenia niedoczynności tarczycy pod lupę należy wziąć nie tylko TSH, ale też hormony ft3 i ft4. Sugeruję wizytę u endokrynologa lub wykonanie tych badań, ponieważ prawdopodobnie Pani TSH odbiega od normy – 0,27 a 4,2 mU/l , przy czym w Pani wieku powinno być raczej bliżej dolnej granicy. Dla pewności warto wykonać pełen pakiet tarczycowy. W tym artykule więcej na temat badań hormonalnych: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-hormonow-tarczycy. Wzmożone wydzielanie sebum, odpowiedzialnego za wypryski skórne oraz przetłuszczanie włosów, spowodowane jest produkcją androgenów i progesteronu. Androgeny, czyli tzw. męskie hormony, produkowane są przez nadnercza. Z kolei jajniki u kobiet, a jądra u mężczyzn odpowiedzialne są za syntezę androstendionu, testosteronu i dihydrotestosteronu. Nadmiar androgenów ma swoją przyczynę w kilku chorobach, między innymi w PCOS (zespół policystycznych jajników) lub zespole Cushinga. Warto jednak wiedzieć, że nadmiar androgenów manifestuje się nie tylko nadmiernym wydzielaniem sebum, ale też zanikiem miesiączki lub zaburzeniami owulacji. Jeśli nie zaobserwowała Pani u siebie żadnego z tych objawów, być może wspominanie o hiperandrogenizmie jest na wyrost. Jeśli jednak jest Pani zainteresowana tym problemem, odsyłam do materiału na naszej stronie: https://portal.abczdrowie.pl/androgeny-kobiety-mezczyzni-nadmiar. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.