Wyniki badań hormonalnych a utrzymanie ciąży

Bardzo proszę o pomoc w interpretacji wyników. Jestem w ciąży BetaHCG–4655,0 Od 3 miesięcy mam trądzik lekarz wysłał mnie na badania hormonalne. W między czasie zaszłam w ciążę i przyszły wyniki. TSH–0,999 nor 0,550-4,780 FT3–3,28 nor 2,30–4,20 FT4–1,26 nor 0,89–1,76 Prolaktyna–29,12 nor w ciąży 9,7–208,5 Androstendion–4,71 nor 0,30–3,30 DHEA-S–684 nor 25,9–460,20 W dzieciństwie problem z tarczycą brałam jod. Mam 181 cm 70 kg. Co to może oznaczać i co z moją ciążą? Obumarła czy ją poronię?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Za dużo androgenów, czyli w normalnych warunkach męskich hormonów w nieznacznej ilości wydzielanych przez jajniki, może powodować jedynie małe zmiany w wyglądzie, jak i poważne zaburzenia funkcjonowania. Są to między innymi zaburzenia miesiączkowania, zespół policystycznych jajników, nadmierne owłosienie, przybieranie na wadze, przetłuszczanie się skóry, łysienie typu męskiego oraz nadmierne owłosienie (typu męskiego) na twarzy, brzuchu i piersiach. Warto w tej sytuacji wykonać badanie USG oceniające nadnercza i pozostałem narządy jamy brzusznej. Nie oznacza to jednak iż nie można utrzymać w tym stanie ciąży.