Czy podczas endodoncji ząb może zrobić się ciemny?

Jestem w trakcie leczenia kanałowego zęba, naczytałam się, że taki ząb mocno ciemnieje po zabiegu, jednak nie chcę z racji małego ubytku korony zęba zakładać korony protetycznej. Przeczytałam kilka opinii, że ciemnienie zęba zależy od użytych do leczenia środków, a więc jaki środek powoduje ciemnienie, a jaki nie? Lekarz zdezynfekował ząb jeśli dobrze widziałam żółtą substancją, a kanał wypełni gutaperką, czy jest to jedna z tych dawnych metod, które spowodują, że ząb ściemnieje?
KOBIETA, 25 LAT 9 miesięcy temu

Po prawidłowym leczeniu endodontycznym (kanałowym) ząb nie zmienia koloru. Leczenie powinno odbyć się na jednej wizycie w znieczuleniu i osłonie koferdamem a także przy użyciu mikroskopu. Gutaperka jest prawidłowym materiałem do wypełnienia kanałow. Ząb po leczeniu MUSI być odbudowany protetyczne, jeżeli nie jest bardzo zniszczony to nakładem protetycznym a nie koroną która wymaga oszlifowania zęba w większym zakresie.