Czy poprzez zakłucie można zarazić się HIV?

Witam czy można zarazić się hiv od przypadkowego ukłucia się w palec do krwi ponieważ byłem w markecie i ukulem się się o ciekiego drucika który wystawal z szafki. A przykładowo jak ktoś ukuł się godzinę czy tam pięć godzin wcześniej to czy ja mogłem się czymś zarazić???. I czy test na HIV jest pewny po 6 tyg

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

teoretycznie jest możliwe zarażenie się wirusem HIV w opisany przez Pana sposób. W praktyce to jednak mało prawdopodobne i musiałby doprowadzić do tego splot niefortunnych wydarzeń.

Na zakażenie wpływa bowiem bardzo dużo czynników, więc ryzyko jest wręcz niemożliwe do oszacowania. Jeśli jednak nie zauważył Pan na tym druciku żadnych śladów krwi, to najprawdopodobniej nie ma powodów do obaw. Proszę również pamiętać, że czas ma znaczenia – zaschnięta krew nie jest już tak zaraźliwa jak świeża.

Test na obecność wirusa HIV można wykonać po 6-8 tygodniach od potencjalnego zakażenia, jednak niektórzy lekarze są zdania, iż lepiej odczekać 12 tygodni, aby mieć pewność, że test będzie wiarygodny.

Odpowiedzi na podobne pytania znajdują się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-jest-ryzyko-zakazenia-hiv-hbv-i-hcv, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-istnieje-mozliwosc-zarazenia-sie-hcv, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czym-mozna-sie-zarazic-po-ukluciu-igla-nieznanego-pochodzenia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.