Czy taki wynik wymazu z gardła jest dobry?

Bardzo proszę o odpowiedź- czy wynik z wymazu gardła jest prawidłowy? Wyhodowano mikrobiotę górnych dróg oddechowych. Nie wyhodowano Streptococcus pyogenes

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tak, taki wynik wymazu jest prawidłowy i oznacza, że w wymazie z gardła nie wyhodowano bakterii patogennych, odpowiedzialnych za infekcje. Brak obecności Streptococcus pyogenes to dobra wiadomość, ponieważ paciorkowiec typu A to bakteria odpowiedzialna przeważnie za infekcje układu oddechowego, w tym anginę. Więcej o bakterii w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/streptococcus-pyogenes-objawy-i-leczenie-zakazenia-jak-go-uniknac.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.