Czy takie parametry tarczycy są prawidłowe w ciąży?

Witam mam pytanie ponieważ jestem w 33 tyg ciąży od początku ciąży mam. Problemy z tarczyca.... Tsh jest ok ft3 za niskie a ft4 jest ok... Lekarz mówi że ie patrzy się na ft3 tylko na ft4 i tsh proszę o podpowiedź co robić w tej sytuacji

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety nie przytacza Pani wyników badań, więc trudno oceniać stan Pani tarczycy czy podważać kompetencje lekarza, niemniej faktycznie w ocenie stanu gruczołu tarczowego bierze się pod uwagę przede wszystkim poziom TSH, a przy podejrzeniu niedoczynności bądź nadczynności – fT4, a dopiero na końcu fT3.

Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/niskie-tsh-przyczyny-znaczenie.

Jeżeli, zdaniem lekarza, zarówno poziom TSH, jak i fT4 nie odbiegają od przyjętych dla ciężarnych w III trymestrze norm, wówczas nie ma Pani powodu do obaw, zwłaszcza gdy dodatkowo nie zdradza Pani żadnych objawów, mogących wskazywać na niedoczynność tarczycy, a dodatkowo poprzednie wyniki badań nie budziły wątpliwości.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-w-ciazy-czynniki-ryzyka-objawy-wplywa-na-matke-i-dziecko.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.