Czy u każdego chorego leczonego immunosupresyjnie prędzej czy później wystąpi nowotwór?

Witam. Czy u każdego chorego leczonego immunosupresyjnie prędzej czy później wystąpi nowotwór lub jakaś inna choroba? I jeszcze zapytam z ciekawości czy gdyby leczenie takie trwało tylko rok to i tak jest możliwy odległy skutek w postaci nowotworu czy jest duże prawdopodobieństwo że nie wystąpi? Prosze mi odpowiedzieć troszkę obszerniej...zaznacze że nie chodzi o moj przypadek i nie mam oczywiście możliwości skonsultowania tego z lekarzem dlatego pytam Państwa.

Portal internetowy nie ma zadania przekazywania wiedzy encyklopedycznej. Z leczeniem immunosupresyjnym jest związana większa ilość przypadków zachorowania na nowotwory i jest to wprost związane z wyłączeniem układu immunologicznego, który także odpowiada za wyłapywanie i niszczenie komórek nowotworowych. To mechanizm działania tych leków. Pożądany np przy przeszczepach. Wskazania do leczenia obejmują takie ryzyko i decyzja podejmowana jest wspólnie przez lekarza i pacjenta.