Deformacja blizny po operacji przepukliny pępkowej

Minęło 6 tygodni od operacji przepukliny pępkowej. Od zagojenia rany masuję ją i wcieram Cepan 3 razy dziennie. Zauważyłem, że blizna "zapada" się wyraźnie w powierzchni całego brzucha. Czy jest to normalny objaw i czy mogę coś zrobić z tą deformacją? Jej kolor jest dalej mocno czerwony. Zaznaczam, że nie odczuwam już żadnego bólu ani nadwrażliwości. Proszę o radę, czy powinienem dalej stosować Cepan, czy może zmienić lek? Zgrubienie blizny jest dalej wyczuwalne, ale powierzchnia jest płaska.

Blizna niekiedy żyje "swoim życiem". Aby wyjaśnić naturę zmian w niej zachodzących, najlepiej zwrócić się do lekarza operującego.

Witam, procesy gojenia trwają, na zapadanie czy wypuklanie nie ma rady, puki blizna czerwona trzeba masować - contratubex (tą należy wcierać z uciskiem), lub smarowanie droższą maścią silikonową - np bliznasil.