Dlaczego niemowlę denerwuje się przed karmieniem?

Dzień dobry, córka wczoraj skończyła 4 miesiące jest karmiona piersią przez cały czas. Od kilku dni zauważyłam ze denerwuje się jak ma być karmiona i się wygina. Wszystko wkłada do buzi i mocno się ślini. Zaczęłam podawać jej mój pokarm w butelce to jest lepiej. Co jaki czas karmić takiego malucha i ile powinna jeść ? Takie typowe żądanie teraz jest ciężko wychwycić niestety. W nocy je normalnie z piersi chociaż nieraz tez niechęć. Czy to może być od zębów czy będę mogła wrócić normalnie do kp?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli dziecko ma mniejszy apetyt i towarzyszy temu obfite ślinienie się to wszystko wskazuje na to, że dziecko ząbkuje. Może Pani zajrzeć do buzi dziecka i sprawdzić stan jamy ustnej – zazwyczaj ząbkowaniu towarzyszy obrzęk i rozpulchnienie dziąseł. To naturalny etap w życiu dziecka, choć z pewnością bolesny i dlatego odbierający apetyt.

Odsyłam do naszych artykułów, powinny okazać się pomocne: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-zabkowania-uwarunkowania-swedzenie-dziasel-bol oraz https://portal.abczdrowie.pl/zabkowanie.

Jednak proszę pamiętać, że wszystkie dzieci przez to przechodzą, a rzadko się zdarza, by brak apetytu trwał długo lub by dziecko z tego powodu straciło na wadze. Stąd prawdopodobnie nie ma Pani powodu do obaw.

Sugerowałabym zgłosić do pediatry, by ocenił ogólny stan dziecka i zadecydował, czy dokarmianie jest konieczne (zazwyczaj wymagają tego noworodki). Jeżeli natomiast chce Pani podawać swój pokarm w butelce, to może Pani próbować podawać co 3 godziny lub zgodnie z rytmem przyjętym dotychczas przez dziecko.

Wskazówki odnośnie karmienia niemowląt odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/co-ile-karmic-niemowle.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.