Długotrwałe plamienie - co to oznacza?

Dzień dobry. 3 tygodnie temu, w 15 dniu cyklu wystąpiły u mnie dość obfite brązowe plamienia, kilka razy nawet z nieznaczną ilością krwi, utrzymują się do dziś. Tydzień temu byłam u ginekologa - miałam robione USG - i wyszło wszystko niby w normie - to znaczy nie było cyst na jajnikach, błona śluzowa macicy wyglądała jak podczas miesiączki, postanowiłam więc jeszcze trochę poczekać. Dodam jeszcze, że 5 dnia cyklu wykonywałam na wszelki wypadek badania hormonalne (wtedy jeszcze nie było plamienia a koniec ostatniej miesiączki) - a więc łykałam  tabletkę, ale to chyba wpływa tylko na prolaktynę, więc nie wiem czy może się to wiązać z obecnymi plamieniami. Wyników badania jeszcze nie otrzymałam, gdyż musiałam wyjechać, odbiorę za kilka dni. Proszę o pomoc. Wiem że kolejny raz muszę udać się do ginekologa na badanie, ale chciałabym wiedzieć co mi może być. Z góry bardzo dziękuję

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Rozumiem, że plamienia utrzymywały się od środka cyklu aż do miesiączki. Tego typu dolegliwości są typowe dla niewydolności ciałka żółtego (niedomogi lutealnej), w przebiegu której mamy do czynienia ze zbyt niskim poziomem progesteronu. Proszę obserwować się w kolejnych cyklach. Jeśli problem wystąpi ponownie, konieczna będzie wizyta u ginekologa. Ten może zlecić suplementację sztucznego progesteronu w drugiej fazie cyklu, szczególnie jeśli planuje Pani ciążę. To dobrze, że wykonała Pani test, gdyż hiperprolaktynemia, którą ten test wykrywa, może być przyczyną niewydolności ciałka żółtego. Stwierdzenie jej umożliwi leczenie przyczynowe. Lekarz wykluczy również pozahormonalne przyczyny krwawienia, tj. nadżerkę czy polip szyjki macicy, mięśniaki macicy, torbiel jajnika.

Pozdrawiam serdecznie!