Dobór odpowiednich soczewek

Dzień dobry, zauważyłam, że w obecnych czasach wiele młodych osób nosi soczewki. Jest to bardzo pomocne rozwiązanie, tylko, czy noszenie soczewek nie szkodzi oczom? Czy może je nosić osoba w wieku 15 lat z wadą wzroku -1,5? Chodzi głównie o spontaniczne ich zakładanie tzn. przy uprawianiu sportu, jeździe na nartach, kiedy to trudno zostać przy tradycyjnych okularach. I gdzie się zgłosić, aby wybrać soczewki (czy potrzebne są jakie badania)? Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Witam.
Soczewki kontaktowe zalecane są dopiero po zakończenia rozwoju gałki ocznej czyli po 21 r.ż.
W przypadku uprawiania różnych dyscyplin sportowych można oczywiście zakładać jednorazowe soczewki kontaktowe, najlepiej dobrane przez lekarza okulistę.
Pozdrawiam