Duszności i płytki oddech

Witam! Po badaniach echa serca stwierdzono u mnie: (...) Wiotkie płatki zastawki mitralnej na pograniczu niewielkiego prolaps b- śladowa niedomykalność. Wiotka uwypuklona przegroda międzyprzedsionkowa na pograniczu niewielkiego tętniaka bez cech przecieku (...). Badania takie zrobiłam w 2003 roku. Wtedy usłyszałam, że będę żyła 120 lat i mam brać magnez. Mam nadzieję, że tak będzie, jednak chciałabym otrzymać bardziej fachowe wytłumaczenie wyniku badań. 3 lata temu byłam w ciąży i przez cały okres jej trwania miałam duszności i płytki oddech. Myślałam, że miną one po ciąży, jednak nie minęły. Teraz duszności i płytki oddech zdarza mi się rzadziej, ale jest to bardzo uciążliwe. Często mam tak po wysiłku fizycznym lub po prostu podczas szybszego chodu, lub nawet po zjedzeniu czegoś tłustego. (Dodam, że mam 28 lat, 172 cm wzrostu i ważę ok. 58 kg.). Chciałabym się dowiedzieć, czy może mieć to związek z moją wadą serca. Poproszę o wyjaśnienie, co mam robić w tej sprawie, czy muszę kontrolować swoje serce itp. Bardzo proszę o porządną radę. Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam!
Wynik badania należy oceniać całościowo i w porównaniu z poprzednim badaniem ECHO. Jakkolwiek wiotkość płatków zastawki mitralnej bez istotnej niedomykalności (u Pani jest śladowa) nie jest ważną nieprawidłowością. Tak samo uwypuklenie przegrody międzykomorowej bez przecieku nie wymaga pilnej interwencji i nie powinno stanowić zagrożenia dla życia czy zdrowia. Nie przedstawiła Pani wyniku frakcji wyrzutowej (EF), która ma bardzo duże znaczenie. Normą jest sytuacja gdy wynik EF znajduje się w granicy 55-70%, wówczas można skłaniać się do stwierdzenia, że serce jest wydolne. Ogólnie wynik nie jest zły i w zasadzie wykryte zmiany nie powinny powodować męczliwości i duszności, ale nie można tego wykluczyć. Podsumowując, Pani sytuacja nie wymaga pilnej interwencji, warto pozostać pod kontrolą kardiologa i co kilka lat wykonać badanie ECHO serca. Jeśli tolerancja wysiłku pogorszy się, wówczas należy skonsultować problem z kardiologiem, gdyż może to świadczyć o narastaniu niedomykalności zastawki mitralnej. Pozdrawiam serdecznie!