Interpretacja biopsji tarczycy

Witam, proszę o interpretację badania cytologicznego tarczycy. W rozmazie z guzka płata lewego: materiał obfity, pośród elementów koloidu stwierdza się skupienia tyreocytów z cechami degeneracji, metaplazji oksyfilnej bez cech atypii. W tle naciek limfocytarny z małych limfocytów. Zmiany degeneracyjne + reakcja immunologiczna.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Powyższy wynik najprawdopodobniej wskazuje na zapalenie tarczycy w przebiegu horoby Hashimoto, gdzie typowe zmiany w badaniu cytologicznym to: nacieki limfocytów i plazmocytów, grudki chłonne z ośrodkami rozmnażania, zanikowe pęcherzyki ze skąpym koloidem, komórki oksyfilne oraz tkankę łączną.

Bez znajomości objawów dodatkowych i badań laboratoryjnych nie można mieć jednak pewności, dlatego do pogłębienia diagnostyki zalecałbym w tym przypadku wykonanie z surowicy badania w kierunku przeciwciała przeciwko tyreoglobulinie, peroksydazie tarczycowej i receptorowi dla TSH.

Serdecznie pozdrawiam!