Zapytaj lekarza

1 , 0 1 5 , 8 7 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie
Redakcja abcZdrowie
79 poziom zaufania

Witamy!

Rozpoznanie boreliozy jest stawiane na podstawie dokładnego wywiadu w kierunku ugryzienia przez kleszcza, objawów klinicznych mogących sugerować boreliozę oraz badań serologicznych.

Podstawowym badaniem w kierunku boreliozy jest test ELISA. Zazwyczaj oznacza się dwie klasy przeciwciał. Obecność dodatniego wyniku w klasie IgM przemawia za świeżym procesem (wczesną postacią) boreliozy, natomiast klasa IgG jest klasą przeciwciał charakterystycznych dla późnej postaci choroby.
Oprócz tego dodatnie wyniki w klasie IgG mogą być fałszywie dodatnie stąd, warto wykonać test potwierdzający Western Blot w kierunku boreliozy.

Aby odpowiedzieć na Pani pytanie konieczne jest zebranie dokładnego wywiadu, przeprowadzenie badania fizykalnego oraz zinterpretowanie wszystkich wyników badań, w tym celu konieczna jest konsultacja z lekarzem chorób zakaźnych.

Redakcja abcZdrowie.pl

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety