Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
 Redakcja abcZdrowie 79
Redakcja abcZdrowie Stażysta/Rezydent, Warszawa
Edytuj odpowiedź

Witamy!

Rozpoznanie boreliozy jest stawiane na podstawie dokładnego wywiadu w kierunku ugryzienia przez kleszcza, objawów klinicznych mogących sugerować boreliozę oraz badań serologicznych.

Podstawowym badaniem w kierunku boreliozy jest test ELISA. Zazwyczaj oznacza się dwie klasy przeciwciał. Obecność dodatniego wyniku w klasie IgM przemawia za świeżym procesem (wczesną postacią) boreliozy, natomiast klasa IgG jest klasą przeciwciał charakterystycznych dla późnej postaci choroby.
Oprócz tego dodatnie wyniki w klasie IgG mogą być fałszywie dodatnie stąd, warto wykonać test potwierdzający Western Blot w kierunku boreliozy.

Aby odpowiedzieć na Pani pytanie konieczne jest zebranie dokładnego wywiadu, przeprowadzenie badania fizykalnego oraz zinterpretowanie wszystkich wyników badań, w tym celu konieczna jest konsultacja z lekarzem chorób zakaźnych.

Redakcja abcZdrowie.pl

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Choroby zakaźne i pasożytnicze – Choroby zakaźne stanowią duże zagrożenie, zwłaszcza dla dzieci. Niektóre z chorób objęte są obowiązkowymi szczepieniami. Choroby zakaźne to inaczej choroby infekcyjne. Następstwem zakażenia jest złamanie bariery ochronnej, czyli odporności organizmu.
  • Borelioza – Borelioza ("choroba z Lyme") jest zwana chorobą odkleszczową, jednak tak naprawdę to nie sam kleszcz powoduje chorobę, ale bakteria, która znajduje się w jego wnętrzu. Boreliozą można się zarazić przez ugryzienie kleszcza, który jest nosicielem krętków Borrelia.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach