Jak mogę pomóc mojej 15-letniej córce?

Moja córka ma 15 lat rozwija się prawidłowo ma tylko insulinooporność i odkąd pamiętam problemy w nauce i z zapamiętywaniem co ją zniechęca do nauki ponieważ nawet jeżeli w domu uczy się i kiedy ją odpytam jest nauczona to w szkole następnego dnia dostaje słabą ocenę. Nie wiem co robić i jak jej pomóc. Dodam jeszcze że psycholog stwierdził że jest bardzo wrażliwa była na kilku wizytach ale potem już nie chciała chodzić.

Mgr Aneta Dom Psychologia

Dzień Dobry,

Czasami zdarza się, że osiągnięcia szkolne są na niższym poziomie, niż młodzież prezentuje np. w domu w kontakcie z rodzicem. Należałoby się zastanowić, co jest powodem opisanej sytuacji. Niestety ciężko to ustalić bez rozmowy z Panią i dzieckiem. Może to wynikać ze wspomnianych trudności z zapamiętywaniem - W takiej sytuacji warto skontaktować się z lekarzem i sprawdzić, czy córka nie ma niedoborów wpływających na pracę mózgu. Pomocny może być również trening funkcji poznawczych (pamięć, koncentracja uwagi) i w zakresie technik uczenia się. Takie zajęcia często oferowane są bezpłatnie w poradni psychologiczno-pedagogicznej współpracującej ze szkołą, lub organizowane przez psychologa/pedagoga szkolnego. Również w domu warto wykonywać różne ćwiczenia - materiały można znaleźć w internecie. Możliwą przyczyną trudności są również inne czynniki psychologiczne - niska wiara we własne umiejętności, stres związany ze sprawdzianem/odpowiedzią w obecności klasy i nauczyciela. Tutaj zalecałbym kontynuację współpracy z psychologiem. Jeśli córka nie chciała dłużej spotykać się z poprzednim specjalistą, zachęcam do poszukania kogoś innego. Czasami znalezienie odpowiadającej nam osoby zajmuje trochę czasu.

Życzę powodzenia i sukcesów w mierzeniu się z doświadczanymi przez córkę trudnościami.

Z poważaniem, Aneta Daszkiewicz