Jak można leczyć te zaburzenia odżywiania?

Jak sobie radzić z zaburzeniami odżywiania? Nie mam ich stwierdzonych bo nigdy nawet nigdzie z tym nie byłam, ale po swoim zachowaniu już dawno stwierdziłam kilka faktów. Boje sie przytycia, mam wrażenie że jak utyje kilka kilogramów to od razu zamienię się w worek tłuszczu. Najchętniej jadłabym same chude rzeczy i to w dodatku 3 lub 2 razy dziennie i mówiąc szczerze tyle mi wystarcza. Lubię swój wygląd, wiem i widze że wystają mi wszystkie kości ale na swój sposób podoba mi sie coś tak niezdrowego i w ogóle bym tego nie zmieniała, ale równocześnie wiem że muszę. Mam poważną niedowage, brak okresu i złe wyniki z badań. Anemia i ogólne niedożywienie. Wiem że muszę przytyć dla swojego zdrowia i tak samo staram sie sobie mówić że te kilka kg nie sprawią że od razu będę gruba ale ja nie mogę tego przełamać. Boje sie zacząć jeść więcej, cholernie sie boje tego całego tłustego i kalorycznego jedzenia ale równocześnie mam dość skupiania sie na tym co zjem, ile zjem, ile to ma kalorii i męczenia sie z wiecznymi wyrzutami sumienia. Na pewno wybiore sie do psychologa ale w tej wiadomości chciałabym prosić o jakiekolwiek wskazówki i porady jak sie pozbyć tego uczucia i zacząć normalnie jeść. Po prostu potrzebuje jakiś argumentów żeby sie przełamać

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dziękuję za nadesłane pytanie. Dobrze Pani zrobiła, pisząc do nas. W Pani wypowiedzi wyczuwam silne napięcie wewnętrzne (spowodowane konfliktem pomiędzy koniecznością zmiany a lękiem przed nią) i ogromne zmęczenie obecnym stanem. To ciągłe zmaganie się z sobą, o którym Pani pisze, musi być bardzo wyczerpujące.

Chcę Pani na początku powiedzieć, że już Pani wygrała tę walkę, bo posiada Pani wszystko to, co najważniejsze na drodze do pełni zdrowia i szczęścia: świadomość problemu, właściwy ogląd sytuacji, niezbędną wiedzę oraz motywację do zmiany (nawet jeśli jest nią zmęczenie cierpieniem). Jest to dobry punkt wyjścia do rozpoczęcia procesu uzdrowienia.

Muszę też podkreślić, że Pani sytuacja wymaga pilnej interwencji, o czym świadczą: „poważna niedowaga, brak okresu i złe wyniki z badań. Anemia i ogólne niedożywienie”. Na podstawie Pani objawów można podejrzewać anoreksję (jadłowstręt psychiczny), ale diagnozę może postawić tylko specjalista.

Anoreksja to bardzo poważne zaburzenie, z którym nie poradzi sobie Pani sama. W takim stadium potrzebuje Pani już nie tylko wsparcia psychologicznego (chociaż jest ono niezbędne, aby dotrzeć do przyczyn problemu i je przepracować), ale także kompleksowej pomocy lekarskiej, aby zapobiec wyniszczeniu organizmu i nieodwracalnym konsekwencjom nieodżywienia.

Rozumiem, że nosi Pani w sobie wiele lęków i obaw, które blokują Panią przed zwróceniem się o pomoc do specjalistów. Ale proszę sobie wyobrazić, jak się będzie Pani czuła (psychicznie i fizycznie), jeśli w dalszym ciągu będzie z tym zwlekać i nic się nie zmieni. Teraz jest Pani ze swoimi lękami sama, ale kiedy wykona Pani pierwszy krok i umówi się na wizytę do specjalisty, wspólnie ustalicie rozsądny plan powrotu do prawidłowej wagi w tempie, który będzie dla Pani akceptowalny.

Leczenie zaburzeń odżywiania przebiega dzisiaj kompleksowo i obejmuje opiekę lekarską (w tym psychiatryczną), psychologiczną oraz dietetyczną. Dobry dietetyk, specjalizujący się w zaburzeniach odżywiania pomoże Pani w powrocie do zdrowia bez konieczności faszerowania się „tłustymi, kalorycznymi” pokarmami, których tak się Pani obawia. I jeśli będzie Pani pod opieką specjalistów, to z pewnością nie dopuszczą do tego, żeby Pani niezdrowo „utyła” – bo w leczeniu zaburzeń odżywiania nie chodzi przecież tylko o wagę, ale o to, żeby poczuła się Pani wreszcie wolna, szczęśliwa i na nowo mogła cieszyć życiem.

A w poniższych materiałach znajdzie Pani odpowiedzi naszych specjalistów na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/w-jaki-sposob-poradzic-sobie-z-zaburzeniami-odzywiania

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/chyba-jednak-potrzebuje-pomocy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/boje-sie-ze-przytyje-co-robic

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/paniczny-strach-przed-przytyciem

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/problem-z-zaakceptowaniem-wlasnego-ciala-co-powinnam-zrobic

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/duzo-osob-mowi-mi-ze-jestem-bardzo-chuda-czy-choruje-na-anoreksje

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę powodzenia w walce o siebie!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.