Jak najszybciej pomóc osobie uzależnionej od alkoholu?

Witam! Mam w rodzinie młodego chłopaka-44lata uzależnionego od alkoholu,ponadto leczącego się psychiatrycznie.Jest osobą ubezwłasnowolnioną którego opiekunem jest jego matka.Chłopak jest bardzo agresywny zagraża zdrowiu i życiu swojemu,swojej matki oraz otoczeniu.Był kilkakrotnie w Gnieznie na terapii jednak to nie przyniosło jakichkolwiek efektów.Proszę o poradę jak natychmiast można mu pomóc!!!

Skierować do szpitala psychiatrycznego na leczenie, może to zrobić psychiatra lub lekarz rodzinny.Gdy osoba zagraża zachowaniem sobie lub innym i jest podejrzenie zaburzeń psychicznych, to skierowanie może być wystawione na leczenie bez jej zgody art .23 ustawy o ochronie zdrowia psychicznego lub gdy osoba jest całkowicie ubezwłasnowolniona zgodę wyraża opiekun.

Może Ośrodek w Nowym Dworku - tak naprawdę za umieszczenie mężczyzny w Ośrodku odpowiada Jego matka. Szpital jaki oferuje pomoc dla takich osób to również Szpital im Babińskiego w Krakowie. Oddział – Rehabilitacji dla Uzależnionych od Substancji Psychoaktywnych ze Współistniejącymi Zaburzeniami Psychicznymi
dysponuje 45 miejscami dla osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych ze współistniejącymi zaburzeniami psychicznymi, którymi opiekuje się zespół lekarzy psychiatrów, psychoterapeutów (w tym terapeutów uzależnień) i pielęgniarek oraz sekretarka medyczna i pracownik socjalny.

Aby zostać przyjętym na Oddział należy umówić się na kwalifikacje. Można zrobić to za pośrednictwem Poradni Zdrowia Psychicznego tel. 12 65 24 570 lub przez sekretariat Oddziału 12 65 24 210. Kwalifikacje prowadzane są przez zespół składający się z lekarza psychiatry i psychoterapeuty.

Pełny program terapeutyczny obejmuje dwunastomiesięczny cykl terapii i przeznaczony jest dla pacjentów z rozpoznaniem uzależnienia od alkoholu i/lub innych substancji psychoaktywnych (z wyjątkiem F17) oraz z rozpoznaniem współistniejących zaburzeń psychicznych.

Leczenie podzielone jest na trzy etapy:

Grupa „0” obejmuje dwa pierwsze tygodnie terapii
Grupa podstawowa trwa trzy miesiące ( rozpoczyna się bezpośrednio po zakończeniu terapii w grupie „0” )
Grupa pogłębiona rozpoczyna się po zakończeniu terapii w grupie podstawowej i trwa do zakończenia terapii (czyli do 12 miesiąca )
Grupa „łączona” ( jest to oferta skierowana do osób, które mają trudności w pracy terapeutycznej w liczniejszej grupie bądź w grupie pogłębionej).
Program terapeutyczny obejmuje: psychoterapię grupową, społeczność terapeutyczną, zajęcia psychoedukacyjne oraz warsztaty rozwoju osobistego (w tym: muzykoterapię, choreoterapię, warsztaty sztuki użytkowej).

Pacjenci z zaburzeniem niepsychotycznym powodującym znaczne i utrwalone zaburzenie funkcjonowania w przypadkach indywidualnych i uzasadnionych mogą być zakwalifikowani do leczenia na tutejszym oddziale.

Pacjenci, u których występują objawy intoksykacji, objawy abstynencyjne lub też nasilone objawy wytwórcze wymagające odpowiedniego leczenia specjalistycznego na oddziałach detoksykacyjnych, leczenia zespołów abstynencyjnych lub ogólnopsychiatrycznych mogą zostać przyjęci do naszego Oddziału po ustąpieniu wyżej wymienionych objawów i wcześniejszej kwalifikacji.