Jak należy stosować napar z dziurawca?

Wyciąg z dziurawca czy trzeba robić przerwę w stosowaniu jeśli tak to na jaki czas?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

wyciąg z dziurawca posiada wiele właściwości leczniczych, dzięki którym tak często po niego sięgamy. W przypadku kuracji dziurawcem najbezpieczniej ją stosować maksymalnie 1,5 miesiąca, pamiętajmy bowiem, że wszystko spożyte w nadmiernych ilościach może nam zaszkodzić. Napar z dziurawca należy pić ok. 3 razy na dobę, parząc go wcześniej przez 10-15 minut. Bardzo ważne jest, aby nie łączyć ziela dziurawca z wieloma lekami, z którymi wchodzi w interakcję - są to np. tabletki antykoncepcyjne, preparaty przeciwdepresyjne, leki przeciwnowotworowe. W trakcie kuracji dziurawcem proszę unikać bezpośredniej ekspozycji ciała na słońce z powodu występowania większej wrażliwości skóry.

Zanim zacznie Pani kurację dziurawcem, powinna się Pani skontaktować z lekarzem, aby wykluczyć potencjalne występowanie chorób, na które mógłby niewłaściwie wpływać, a w przypadku przyjmowania leków dodatkowo skonsultować ich łączenie z dziurawcem (ważne, aby przeczytać także ich ulotkę, na której powinna być umieszczona ewentualna informacja o występowaniu interakcji między lekiem a dziurawcem).

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/dziurawiec-zwyczajny-opis-schorzenia-zoladka-kamica-stres

https://portal.abczdrowie.pl/ziolowe-antydepresanty

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.