Jak radzić sobie ze strachem przed jazdą autem?

Witam,mam 34 lata,dzieci i meza,od dluzszego czasu mam pewien problem,otoz boje sie jezdzic samochodem jako pasazerka,gdziekolwiek mam pojechac przed oczami staja mi te wszystkie masakryczne wypadki ktorych pelno w internecie,,mam wrazenie ze jadac zaraz bedzie czolowe zderzenie,ze zgine ja albo moje dzieci,przez moj strach prawie nigdzie nie wyjezdzamy,cierpie ja i moja rodzina,ale to jest silniejsze,nie umiem sobie z tym poradzic,przetlumaczyc,co mam robic??

Witam, wyraźnie widać, że Pani problem zaburza normalne funkcjonowanie w codziennych życiu. W tej sytuacji niezbędna jest pomoc terapeutyczna. Psycholog pomoże Pani poznać mechanizmy pojawiania się lęku i wskaże możliwości zmiany. Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Witam, proszę porozmawiać z psychologiem, skorzystać z psychoterapii.
W trakcie spotkań będzie miała Pani możliwość porozmawiania o możliwości wpływu, zmiany sytuacji, jak nauczyć sobie radzić z lękiem. Przesyłam link placówek NFZ: https://zip.nfz.gov.pl/GSL/ lub może Pani skorzystać z pomocy w prywatnym gabinecie. Lęk może być wywołany lub wzmacniany przykrym zdarzeniem związanym z jazdą autem, brakiem zaufania do umiejętności kierwocy lub na przykład poczuciem utraty kontroli nad sytuacją (jazda w roli pasażera). Będąc kierowcą mamy wrażenie że w razie krytycznej sytuacji na drodze będziemy mieli większą szansę aby jej uniknąć. W takim przypadku łatwiej sobie poradzić siedząc na tylnym siedzeniu w pojeździe. Proszę się zastanowić co mogłoby Pani pomóc.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl