Jak rozumieć ten opis cytologii u 30-latki?

Witam otrzymałam cytologie i mam takie wyniki czy to źle? Jaka to grupa? A.jakość preparatu - Nadaje się do oceny B.ocena ogólna preparatu- nie stwierdzono zmian śródnabłonkowych i procesu złośliwego C. Infekcja candida grzybicza Zmiany odczynowe związane z zapaleniem łącznie z typowa regeneracja Leukocyty liczne, flora bakteryjną dość liczna g g-, rzęsistek nb, Drożdżyca blastospory, pałeczki kwasu mlekowego obecne

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Pani wynik cytologii jest dobry – nie ma powodu do obaw – co potwierdza opis badania, które nie wykryło zmian śródnabłonkowych, prowadzących do dysplazji szyjki macicy, będącej stanem bezpośredniego zagrożenia nowotworowego.

Odsyłam do artykułu, który wyjaśnia, na czym te zmiany polegają: https://portal.abczdrowie.pl/dysplazja-szyjki-macicy-przyczyny-wykrywanie-leczenie.

Natomiast w wyniku badania cytologicznego została wykryta grzybica pochwy, powodowana przez drożdżaka o nazwie Candida. Jego skutkiem jest stan zapalny, który wymaga leczenia. Niestety kandydoza pochwy jest bardzo częstym typem infekcji, który dotyka kobiety.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem, w nim odnajdzie Pani więcej informacji na temat grzybicy pochwy: https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-grzybice-pochwy.

Proszę z wynikami badania udać się do ginekologa – konieczne będzie wdrożenie leczenia przeciwgrzybiczego.

O cytologii może Pani przeczytać także w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/wyniki-cytologii-dlaczego-powinno-sie-je-robic-co-sa-jest-zle-kiedy-rozpoczac-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.