Jak wykorzystać swoje umiejętności?

Dzien dobry. Głupio mi o tym pisać, ale mam może problem.Nie potrafie znalezc odpowiadajacej mi pracy. Mam smykałke do szybkiego uczenia się i jak mam coś zrobić , niepotrzebuje pomocy. Gdy byłem nastolatkiem już skonstruowałem jedną rzecz z rzeczy które były pod reką, by rozwiązać problem i zrobiłem to.Potrafie sam usiasc i zrobic to co chce.Problem w tym, że gdy jestem w pracy, za szybko rozumiem wiele rzeczy i chciałbym może iść dalej ale jestem blokowany i to bardzo przeszkadza żebym był pracownikiem. Gdy próbuje zaczepić się do jakiejkolwiek pracy, nie udaje się to a jak się uda to jest to praca najgorsza i bardzo mało płatna i jeszze wymaga się ode mnie Bóg wie czego i dochodzi do niezadowolenia z obydwu stron. Jestem troche indywidualistą. W życiu do wszystkiego doszedłem sam i to co robiłem , też sam i też może za szybko dorosłem. Nie miałem takiego swojego pewnego okresu w życiu. Nie znam swojej wartości do końca, bo gdy staram się realizować, zawsze się znajdzie jakaś ścieżka, że ktoś próbuje wykorzystać na swój sposób. Nie wiem ogólnie co miałbym robić a mam trochę takich swoich talentów, bo patrzę troche inaczej na rzeczy i to moje myślenie - inne - się doskonale sprawdza przynajmniej w tym co robie dla siebie i mam taki troche swój wstyd by się pokazać o tej strony. Siadłem troche ze wszystkim, bo nie mam wsparcia kiedy go właśnie potrzebuje i czasem jestem jak "żagiel na wietrze". Próbowałem porad psychologa, ale to działało do czasu. Niektóre osoby nie widzą tego, że to wsparcie jest mi potrzebne tylko widzą wciąż swój czubek nosa i się jeszcze drą, że nie dostają czego by chciały-tak były nauczone. Ograniczyłem bardzo wszystkie kontakty swoje i zamknąłem się w sobie co mi nie sprzyja.Myśle ponad schematami i nie umiem tego u siebie zatrzymać. Już coraz bardziej zaczynam myśleć, że w Polsce nie ułoże sobie niczego, że to moja strata czasu, życia. Kompletnie nie mam od nikogo wsparcia a wciąż tylko wymagania słysze. Uciąłem wiele toksycznych relacji a raczej były tylko chyba takie i tylko brano ode mnie.
MĘŻCZYZNA, 43 LAT 3 miesiące temu

Dzień dobry, poszukiwanie odpowiedniej ścieżki zawodowej i miejsca, w którym można w pełni wykorzystać swoje umiejętności, może być zarówno trudne, jak i frustrujące. Pana zdolność do szybkiego uczenia się i samodzielne rozwiązywanie problemów to cenne atuty, które z pewnością są doceniane w wielu branżach.

Warto skupić się na tym, co najbardziej Pana pasjonuje i co sprawia, że czuje się Pan spełniony. Być może warto rozważyć karierę w branży, gdzie innowacyjne myślenie i umiejętność samodzielnego działania są szczególnie cenione. Przemysł technologiczny, badania i rozwój, czy nawet zakładanie własnej działalności gospodarczej mogą być kierunkami, które pozwolą lepiej wykorzystać Pana potencjał.

Wartość jako specjalisty nie zawsze jest od razu dostrzegana, ale nie zmniejsza to Pana kompetencji i możliwości. Czasem konieczne jest znalezienie odpowiedniego środowiska, które pozwoli rozkwitnąć zawodowo.

Jeżeli czuje Pan, że wsparcie psychologiczne było pomocne, ale niewystarczające, być może warto poszukać coacha kariery lub mentora, który mógłby pomóc w lepszym zrozumieniu Pana talentów i w wyznaczaniu ścieżki rozwoju zawodowego.

Niezależnie od wybranej drogi, warto pamiętać, że każdy z nas ma swój indywidualny rytm rozwoju i poszukiwania swojego miejsca na świecie. Życzę wytrwałości i sukcesów na wybranej ścieżce zawodowej.

Pozdrawiam, Tomasz Kościelny, certyfikowany psychoterapeuta psychodynamiczny. Pracuje indywidualnie, z parami, małżeństwami i grupami w gabinetach w Warszawie oraz poprzez Skype, https://tomaszkoscielny.pl, e-mail: tkoscielny@interia.pl, tel. 692 13 99 40.