Jak zapobiec rozwojowi ewentualnej infekcji?

3 tygodnie temu miałam usuwaną ósemkę, która jeszcze nie wyrosła. Do ekstrakcji zęba skłonił mnie ogromny ból policzka i żuchwy. Szwy nosiłam niecałe 2 tygodnie, lekarz przy zdejmowaniu szwów powiedział, że wszystko jest w porządku. Po zagojeniu było wszystko dobrze. Od trzech dni ból wrócił, słabszy, ale z okolicy zszywanej wcześniej rany wycieka bardzo dużo ropy, w szczególności po naciśnięciu palcem na dziąsło. Aktualnie jestem za granicą i nie mam możliwości konsultacji ze stomatologiem, przyjmuje ibuprofen który trochę pomaga w bólu, jednak przeraża mnie ta ropa. Proszę o pomoc, do specjalisty będę mogła udać się dopiero za 4 dni… Nie jest to silny ból, ale może są jakieś leki albo sposoby by zapobiec rozwojowi ewentualnej infekcji? Z gory dziekuje
KOBIETA, 19 LAT 8 miesięcy temu

W przypadku zakażenia zębodołu konieczna jest antybiotykoterapia (np. klindamycyną), być może potrzebna będzie także interwencja zabiegowa. Koniecznie musi się Pani skonsultować ze stomatologiem.