Jakie jest ryzyko powikłań przy trzeciej cesarce?

Witam. Jak dużym ryzykiem obarczona jest trzecia cesarka? Pierwsza była z powodu zagrażającej dziecku zamartwicy cztery lata temu, druga była z powodu pierwszego cięcia prawie dwa lata temu. Gdybyśmy się zdecydowali na jeszcze jedno dziecko, jak duże byłoby ryzyko komplikacji przy porodzie? Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno jest ocenić ryzyko, nie znając Pani stanu zdrowia, dlatego decyzja ta powinna zostać podjęta po konsultacji ze specjalistą ginekologii i położnictwa, który oceni wygląd macicy, grubość blizny oraz ewentualne zrosty. Istotne jest również, czy po poprzednich porodach nie dochodziło do żadnych komplikacji.

Ogólnie nie ma większych przeciwwskazań do trzeciej ciąży zakończonej cesarskim cięciem. Lekarze mogą ostrzegać jednak przed czwartą lub następną ciążą zakończoną w ten sposób. Kolejne operacje mogą być bowiem związane z ryzykiem uszkodzenia sąsiadujących narządów, krwotoku poporodowego wynikającego z nieprawidłowego obkurczania się macicy lub rozejścia się blizny.

Każdy przypadek jest jednak inny, dlatego kluczowe jest wykonanie badań oraz rozmowa z ginekologiem na ten temat.

Więcej na temat cesarskiego cięcia przeczytać można w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/cesarskie-ciecie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.