Kiedy zdecydować się na trzecią ciążę po dwóch cesarkach?

Mam 25 lat i dwoje dzieci, urodzonych przez cięcie z powodu zwężonej miednicy i dużej wagi dzieci (4kg). Zastanawiamy się nad trzecim dzieckiem, czy byłoby to bezpieczne po dwóch cesarkach. Obawiam się także, że coraz trudniej będzie tę ciążę uzyskać, ponieważ podobno po 25. roku życia liczba owulacji spada. Proszę mi powiedzieć czy i do ilu lat (moich) mogę bezpieznie zajść w ciażę? Dodam jeszcze, że nie stosuję żadnych pigułek ani nie mam wkładki, nie cierpię na żadne choroby, a do tej pory zachodziłam w ciążę "od razu".

Lek. Aneta Zwierzchowska

Z wiekiem zajście w ciążę staje się coraz trudniejsze, ale nie jest to ścisła reguła - czasem nawet 40-latkom bez problemu udaje się począć i szczęśliwie donosić dziecko do terminu porodu. Pani jest jeszcze młoda, więc nie musi się Pani spieszyć. Ważniejsze wręcz, żeby od poprzedniej ciąży minął odpowiednio długi czas - najlepiej co najmniej 2 lata. Jeśli ciąża pojawi się wcześniej, wzrasta ryzyko powikłań charakterystycznych dla stanów po cięciu, jak pęknięcie macicy czy rozejście blizny po cięciu, ponieważ miejsce w którym macica była otwierana chirurgicznie mogło się jeszcze nie do końca zagoić. Stany te mogą się też pojawić, jeśli zajdzie Pani w ciążę po dłuższym czasie, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że dotąd rodziła Pani duże dzieci. Dlatego koniecznie musi Pani być pod troskliwą opieką lekarską przez całą ciążę. Najlepiej, gdyby Pani lekarz pomógł Państwu również ustalić odpowieni moment poczęcia. Przejście cięć cesarskich, i to dwóch, rzeczywiście może utrudnić zajście w kolejną ciążę, ale to również nie jest regułą.