Jakie są metody leczenia tego dysku?

Jakie sa metody operacyjnego leczenia wypadajacego dysku oraz mozliwe powiklania pooperacyjne.
KOBIETA, 39 LAT ponad rok temu

Co jeść przy dolegliwościach ze strony układu ruchowego?

Twój układ ruchowy daje Ci w kość? Pokonaj to... dietą. Sprawdź, co warto jeść, aby kręgosłup nie bolał. Dietetyk kliniczny podpowiada, na jakie produkty warto zwrócić uwagę.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

zarówno podjęcie decyzji o leczeniu operacyjnym, jak i sam wybór metody zależy od wielu czynników, w tym stopnia zaawansowania dyskopatii czy braku pozytywnych efektów zachowawczych metod leczenia (fizjoterapia, farmakoterapia).

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/dyskopatia oraz https://portal.abczdrowie.pl/wypadniecie-dysku-etiologia-objawy-sposoby-leczenia.

Metody chirurgiczne, obecnie stosowane, to: dysektomia mikroendoskopowa, laserowa dekompresja dysku, dysektomia klasyczna czy dysektomia pod kontrolą mikroskopu. Zarówno najnowsze metody leczenia przepukliny kręgosłupa, jak i te z powodzeniem stosowane od wielu lat niosą za sobą ryzyko powikłań. Oczywiście zależne jest ono od rodzaju zabiegu – np. w przypadku dysektomii mikroendoskopowej powikłania są rzadkością (ale może to być infekcja w przestrzeni międzykręgowej), a z kolei przy klasycznej dysektomii mogą się pojawić zrosty i bliznowce powstające wskutek usunięcia fragmentu dysku. Mogą one spowodować nawrót dolegliwości lub pojawienie się symptomów neurologicznych.

Odsyłam do naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/operacja-dyskopatii-wskazania-opis-zabiegu-powiklania.

Nie sposób w tym miejscu wymienić wszystkich metod leczenia wraz z korzyściami płynącymi z danego zabiegu oraz ewentualnych powikłań. Ta kwestia należy do neurochirurga, który indywidualnie dobiera metodę leczenia dyskopatii, biorąc pod uwagę czas trwania choroby, zasięg spustoszeń, jakich dokonała czy dolegliwości doskwierające pacjentowi i stopień ich nasilenia.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/dretwienie-nog-powstawanie-przyczyny-postepowanie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty